Bizi Takip Et!

İlham Panosu

Ibtihaj Muhammad: Olimpiyatlardaki İlk Tesettürlü Sporcu

Yayınlanma tarihi:

Ibtihaj Muhammed, ABD’nin olimpiyatlardaki ilk başörtülü sporcusu olarak tarihe geçen bir kadın.

2016 yılında eskrim şampiyonu Ibtihaj Muhammad, ABD’yi Olimpiyatlarda temsil etmek için bir türban giyen ilk Müslüman kadın oldu. Rio’daki Yaz Oyunları’nda takım saber etkinliğinde tunçu eve götürdüğünde Olimpiyat madalyası kazanan ilk kadın Müslüman Amerikalı Amerikalı sporcu oldu.

Ibtihaj Muhammad 1985’te New Jersey’de doğdu. 13 yaşındayken eskrim keşfetti ve spordaki başarısı için sayısız madalya ve ödüller kazandı. 2016’da Team USA’da bir yer buldu. Ibtihaj Muhammad, 4 Aralık 1985’te New Jersey, Maplewood’da doğdu. Ebeveynleri Eugene ve Denise Muhammad ile doğan beş çocuktan biri. Genç yaştan itibaren, Muhammed rekabetçi bir çizgi vardı ve sporu sevdi. Bununla birlikte, okulda spora katılmak bazen mütevazı giyinmek için dini gözlemine çakışıyordu. Çoğu zaman spor yaparken, annesi Denise, uzun kollu ya da bacaklarını örten üniformaları değiştirmek zorunda kaldı. 13 yaşındayken, Muhammed ve annesi, eve giderken bir lise eskrim ekibi uygulaması gördüklerinde eskrim keşfetti. Muhammed, “Çocuklar uzun pantolonlarını ve şapkalarını giyiyorlardı ve annem,” Bu mükemmel “dedi. “Her şeyin başladığı yer orasıydı.” Eskrim, başörtüsü takarken spora katılmak için ideal bir fırsattı. Diğer sporları oynadığı zaman, takım arkadaşları arasında yer aldığını da hissetmedi.

Muhammed ilk kez ortaokulda eskrim yapmaya çalıştığında, özellikle umursamadı, ama kısa sürede fikrini değiştirdi. Pratik ve finansal açıdan bakıldığında, eskrimini prestijli bir üniversiteye spor bursu almak için bir fırsat olarak gördü. Ayrıca silahını epeyden değiştirdi, kılıcını kişiliğine daha uygun buluyordu. (Üç eskrim disiplininin, folyo, çıta ve kılıcı – sabre en hızlı ve en zorlu olarak kabul edilir.) Kısa sürede coşkusu büyüdü ve Muhammed kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Peter Westbrook Vakfı’na katılmaya başladı. New York’taki şehir dışı gençlere yönelik imtiyaz sporu (ve yaşam becerileri). Orada, benzer geçmişe sahip diğer çocuklarla tanıştı ve spora devam etmek için daha fazla cesaretlendirdi. Muhammed, Maplewood’daki Columbia Lisesi’ne katıldı ve iki yıl boyunca eskrim ekibinin kaptanı oldu ve iki eyalet şampiyonluğunun kazanılmasına yardımcı oldu. Ibtihaj Muhammed, Duke Üniversitesi’ne burslu olarak katıldı. 2007 yılında uluslararası ilişkiler dalında lisans diploması ve Arapça dillerinde lisansüstü eğitim veren Afro-Amerikan çalışmalarından mezun oldu. 2004’teki kolejdeki ilk yılında, 49-8 rekor All-America onur derecesi kazandı. Oradan, Orta Atlantik / Güney Bölgesinde ikinci, Junior Olimpiyatlarında ise ikinci oldu. Ertesi yıl, NCAA Şampiyonası’nda kılıcını 11. sırada bitirdi ve art arda ikinci All-America onurunu kazandı. Üçüncüsü 2006’da geldi.

Reklam

Muhammad ayrıca, dünyanın dört bir yanındaki kız çocuklarının kendi potansiyellerine ulaşmalarını teşvik eden ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Kadın ve Kız Çocuklarının Spor Girişimi Güçlendirilmesi Konseyinde de görev yapıyor. Muhammed, sporu için dünyayı dolaştırdı, aynı zamanda çeşitli halka açık alanlarda ve spor ve eğitimle ilgili kongrelerde konuşmacı olarak. Sık sık kendini, Müslüman Müslüman kadınların tasarımında mütevazı olan modern moda eksikliği yüzünden hayal kırıklığına uğrayacaktı.

Bunu pazardaki boşluğu ve kardeşi Qareeb’in önerisi ve cesaretlendirmesi ile gören Muhammed, 2014 yılında çevrimiçi mağazası Louella’yı kurdu. E-tail mağazası, Müslüman pazarı için uygun fiyatlı bir moda alternatifi sunuyor. Erkek kardeşi, Los Angeles’taki tüm giysilerin yapıldığı bir üreticiye bağlanmasına yardımcı oldu. Şimdi imalat sonunu yönetiyor ve kız kardeşleri ürünleri tasarlıyor.Kendi işini kurmak ve ailesiyle birlikte çalışmak, spor kariyerinden emekli olduktan sonra şirketini tam zamanlı olarak işletmeyi ümit eden Muhammad için başka bir çıkış noktası haline geldi.

Reklam
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlham Panosu

Kübra Koç: Tam bir Prenses!

Instagram hesabı üzerinden geniş bir takipçi kitlesine sahip olan Kübra Koç tesettür dış giyim kombinleriyle adını duyurmuştur.

Yayınlanma tarihi:

By

Kübra Koç 1999 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 7 kardeş olan Kübra Koç aslen Adıyamanlıdır.

Instagram hesabı üzerinden geniş bir takipçi kitlesine sahip olan Kübra Koç tesettür dış giyim kombinleriyle adını duyurmuştur. Eğitim hayatına İstanbul’da başlayan Kübra Koç liseyi tamamladıktan sonra Nişantaşı Üniversitesi Moda Tasarımı bölümünde eğitimini sürdürmüştür.

Kübra Koç mesleki kariyerinde bir süre modellik yapmıştır. Paylaşımları moda sanatına yön veren fotoğraflarla dolu olan başarılı fenomen yaptığı kombinlerle büyük beğeni toplamaktadır. 

Tesettür modasını yakından takip eden isimlerden biri olan Kübra Koç, tesettür dış giyime dair verdiği tüyolar ve önerileri ile Instagram’da geniş bir takipçi kitlesine ulaşmıştır. Birbirinden farklı markalarla da işbirliği yapan isim bir dönem modellik de yaptı. Tesettür modasında öne çıkan trendleri ve dikkat çeken parçaları sık sık hesabında paylaşmaya devam ediyor.

Reklam

Seçtiği tasarım kıyafetler genellikle klasik modellerden farklı olduğu için öne çıkan bir isim olan Kübra Koç, klasiği modernleştiren bir tarza sahip ve genellikle spor giyimi tercih ediyor.  Kübra Koç özel yaşamında Avusturya’da doğup büyüyen genç futbolcu Abdullah Çelik ile evlenmiştir.

Kübra Koç’un eşi profesyonel futbolcudur. Kübra Koç paylaşımlarına ve moda dünyasına ışık tutmaya devam etmektedir. Kübra Koç boyu 1.68 kilosu 54 kg ve burcu İkizlerdir.

Instagram hesabında günlük kombinlerinin yanı sıra özel günler için de kombin önerileri sunan Kübra Koç’un 647 bin takipçisi bulunuyor. Kübra Koç, Instagram hesabını kubrakoccc_ kullanıcı adıyla kullanıyor. Eşi Abdullah Çelik ise Instagram hesabını abdi_clk kullanıcı adıyla kullanıyor.

Youtube’a da yeni adım atan Kübra Koç, ilk videosunu o zamanlar nişanlısı olan Abdullah Çelik ile paylaştı. Videoda birbirleri hakkında sorulan sorulara cevap veriyor. Youtube’a ise 4 Nisan 2020 tarihinde katıldılar. İlk videosu ise 179.266 görüntülemeye ulaştı.

Reklam
Okumaya Devam Et

İlham Panosu

Şüheda Türkoğlu: Trendleri Belirleyen Influencer

Instagram’ın merakla takip edilen hesaplarından biri olan Şüheda Türkoğlu, tesettür giyim trendlerini yakalayan ve bunu takipçilerine sunan bir isim. Sosyal medya fenomenlerinden olan Şüheda Türkoğlu ayrıca içerik de üretiyor.

Yayınlanma tarihi:

By

Instagram’ın merakla takip edilen hesaplarından biri olan Şüheda Türkoğlu, tesettür giyim trendlerini yakalayan ve bunu takipçilerine sunan bir isim. Sosyal medya fenomenlerinden olan Şüheda Türkoğlu ayrıca içerik de üretiyor. Tesettür giyim parçalarını sezonun trendleriyle bir araya getiren Türkoğlu hakkında merak edilen soruların cevaplarını sizler için derledik.

Şüheda Türkoğlu tam adıyla Şüheda Türkoğlu Hatun, 18 Mayıs 1995 tarihinde dünyaya gelmiştir.

Burcu ise boğadır; yükseleni ise yay. Youtube ve Instagram içerikleriyle geniş takipçi kitlesine ulaşan Şüheda Türkoğlu, Zonguldak Ereğli’de dünyaya geldi ve memleketi de burasıdır. İki kardeştirler ve abisi Bartın’da yaşamaktadır.

Yaptığı kombinlerle büyük beğeni toplayan isimlerden biri olmasıyla da dikkat çekiyor. Boyu 1.57 ile ortalama bir boya sahip olan Şüheda Türkoğlu, genellikle 45 kilo olduğunu söylüyor.

Şüheda Türkoğlu, Konya Necmeddin Erbakan Üniversitesi’nde Matematik Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite eğitimi nedeniyle Konya Ereğli’de uzun süre bulundu. Sonrasında KPSS’ye hazırlanmak için memleketine döndü ve kazanarak Doğu’ya atandı. Ancak öğretmenlik hayatı çok uzun sürmedi. Sosyal medyaya adım atarak kariyerine devam etti.

Paylaşımlarıyla dikkat çeken isimlerden biri olan Şüheda Türkoğlu, 8 Aralık 2019 tarihinde nişanlandı. Sonrasında dünya evine giyen çift, tanışma hikayelerini de çektikleri bir video ile anlattılar. Şüheda Türkoğlu’nun eşi Erdem Bey’in olduğu kafeye sık sık gitmesiyle ilk olarak arkadaş olan çift, kısa süre sonra duygusal bir ilişkiye adım attılar.

Reklam

Sosyal medyada geniş takipçi kitlesi olan Şüheda Türkoğlu Hatun, Instagram hesabını suhedaaat kullanıcı adıyla kullanıyor. Instagram hesabında 5 bin takipçisi bulunuyor. Böylece sosyal medya hesaplarında takipçileriyle tesettür giyimine dair kombin önerilerini paylaşıyor ve birbirinden güzel fotoğraf konseptleri ile çok beğeniliyor.

Şüheda Türkoğlu’nun stilini beğenenler ve kombinlerinden ilham almak isteyen tesettür giyim takipçileri, şal kullanımındaki renk tonlarına dikkat etmeli. Tercih ettiği eşarp ve şalları ile kombinini tamamlayan Şüheda Türkoğlu, üst giyimde tercih ettiği renklere yakın tonları kullanmayı seviyor. Böylece oluşturduğu tesettür giyim kombininde bir akış beliriyor.

Salaş bir tarzı kombinlerinde tercih etse de şık görünümüyle de beğeni topluyor. Bol kazaklar, spor ayakkabılar, trençkotlar veya boyfriend jeanler kombinlerinde dikkat çeken salaş parçalarından. Bunun yanı sıra özel gün kombinleri de beğeni topluyor. Elbise ve jile kullanan Şüheda Türkoğlu, özel günlerde nude tonları tercih ediyor.

Youtube hesabında da vlog paylaşan bir isim olan Şüheda Türkoğlu, 6 Mart 2014 tarihinde hesabını açtı. Abone sayısı yaklaşık 36 bindir ve 1.644.164 görüntülemeye sahiptir. 23 Videosu bulunmaktadır.

Şüheda’nın karakteristik özelliklerini kendisine sorduğumuzda Çok fevri ve sinirli bir karaktere sahip olduğunu ifade ediyor. Haksızlığa gelemeyen bir yanının olduğunu, arkadaşlarına çok değer verdiğini, onları çok sevdiğini dile getiren Şüheda Türkoğlu, ilk tanıştığında başkalarına çok soğuk davrandığını ancak bunun kendi karakteri olduğunu ifade ediyor. Bazı konularda üşengeç olduğunu dile getiriyor.

Reklam
Okumaya Devam Et

İlham Panosu

Aleyna Atalar: Samimiyetin ta kendisi!

Blogger Aleyna Atalar, Instagram ve Youtube üzerinde geniş bir takipçi kitlesine sahip. Takipçilerine ve abonelerine birbirinden farklı kombin önerileri sunduğu Instagram hesabında gençlerin beğenisini ve sevgisini kazanıyor.

Yayınlanma tarihi:

By

Blogger Aleyna Atalar, Instagram ve Youtube üzerinde geniş bir takipçi kitlesine sahip. Takipçilerine ve abonelerine birbirinden farklı kombin önerileri sunduğu Instagram hesabında gençlerin beğenisini ve sevgisini kazanıyor. Tesettür giyimine dair verdiği giyim tüyoları, şal bağlama teknikleri de dikkat çekiyor. Tesettür giyim bloggerları arasında öne çıkan isimlerden olmaya da devam ediyor. Hem tarzı hem de özel hayatıyla merak edilen Aleyna Atalar’a dair bilgileri sizler için derledik.

Aleyna Atalar, Trabzon doğumlu. Memleketi de Trabzon olan Aleyna Atalar, İstanbul’da yaşıyor. 1 Mayıs 1995 yılında dünyaya gelen Atalar’ın burcu ise boğa.

Kendisine en çok yöneltilen sorulardan biri olan boy ve kilo sorusuna da cevap veren Aleyna Atalar, 46 kilo civarında olduğunu ancak zaman zaman kilo alıp verdiğini söylüyor. Boyunun ise 158 olduğunu söylüyor. Ne zaman kapandığını sorduğumuzda ise liseden sonra üniversiteye bir yıl daha hazırlandığı dönemde kapandığını söylüyor.

Ordu Üniversitesi Hemşirelik bölümü mezunu olan Aleyna, kendi mesleğine devam etmeyeceğini ifade ediyor. Eğitim hayatına devam ederken pek çok ülkeyi de gezme fırsatı bulmuştur. Avrupa ülkelerini gezdiğini ve çok sevdiğini söyleyen Aleyna Atalar, yeniden Slovenya’ya gitmek istediğini söylüyor. Tesettür giyim önerileri ile Instagram hayatına adım atan Aleyna Atalar’ın bir diğer hayali ise Balkanları gezmek.

Takipçilerinin en çok merak ettiği şeylerden biri ise karakteristik özellikleri. Aleyna’nın Hayat felsefesi Nasip ve hayırlısı kavramlarına olan inancı. Sorulan sorular arasında yer alan “Kabullenemediğin bir şey var mı”ya, hayırlısıysa olmuştur veya olmamıştır diyerek cevap veriyor. Kendinde en sevmediği özellik ise umursamaz oluşu ve çok konuşması. Sevdiği özelliği ise küsme huyunun olmaması.

Tesettür giyim tarzıyla öne çıkan Bloggerın İnstagram hayatından önce girmek istediği platformun YouTube olduğunu öğreniyoruz. Ancak Youtube’a çok sık video atamadığının da altını çiziyor. Youtube için ilk çektiği videoları Trabzon’da çekiyordu. İstanbul’a taşınma aşamasında içerik üretmeye devam etmediği için sık sık Youtube kanalına ara verdi. Ancak Instagram’da daha da aktif hale geldi.

Reklam

Instagram kullanıcı adı atalaraleyna olarak yer alıyor. Tesettür giyim kombinlerini paylaşarak kullandığı hesabında yaklaşık 518 bin takipçisi vardır.

1 Mart 2018 tarihinde Youtube kanalını açan Aleyna Atalar’ın 143 bin abonesi bulunuyor. Yaklaşık 12 milyon görüntülemesi ve 20 videosu var. Youtube hesabında tatlı tarifleri, şal bağlama teknikleri gibi farklı kategorilerde içerikler sunuyor.

Güzelliği ve Samimiyeti ile Dikkat Çeken Aleyna Atalar yeni hali ile Aleyna Atalar Gün 3 Temmuz 2021 tarihinde fotoğrafçılık yapan Emre Gün ile evlenmiştir.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar